Om denne side

NOAHs klimasider

Om denne side

 

NOAHs klimasite er lavet for at give den bedst mulige viden om den globale opvarmning og dens konsekvenser i en nøgtern og letforståelig form. Der er også gjort en del ud af at fortælle om, hvilke muligheder, vi har for at standse de farlige klimaændringer, før de udvikler sig til en alvorlig trussel for vores civilisation og for det naturlige miljø. Specielt ser vi på, hvordan man politisk i de internationale klimaforhandlinger for holder sig til klimatruslen.

 

For at øge brugbarheden, har vi i den seneste opdatering af klimasitet har vi lagt en stor del af stoffet ud i pdf-hæfter, som lettere kan læses og udprintes som selvstændige publikationer.

 

Hjemmesiden er primært lavet til undervisningsbrug i folkeskolens ældste klasser samt de gymnasiale uddannelser. Ved udarbejdelsen er der brugt en lang række kilder med det til fælles, at de stammer fra store, anerkendte forskninginstitutioner. Det har været for stor en opgave at angive enkeltkilder for alle de oplysninger, der er på hjemmesiden og i de tilhørende publikationer. Desuden sker tingene så hurtigt nu, at de oplysninger, der er de seneste nye i dag, kan være forældede i morgen. Derfor har vi i stedet anført en række af de sites, hvor vi har fundet kilderne til vores oplysninger. Søger man på de ønskede emner på disse sites, vil man både kunne finde de oplysninger, som vi videreformidler på hjemmesiden, samt sandsynligvis også nyere oplysninger til at opdatere og supplere hjemmesidens oplysninger.

 

Vi håber, sitet kan være til nytte for såvel undervisere og studerende samt alle andre, som søger viden om den globale opvarmning, dens konsekvenser og vores muligheder for at imødegå den.

 

Redaktion og lay-out: Stig Melgaard

Medforfatter: Palle Bendsen

Ansvarlig for sitet: NOAH Klimaretfærdighed og Energi

 

Kilder til hjemmesiden, bl.a.:

 

Statusrapporter fra FN's Klimapanel - http://www.ipcc.ch

UNEP - http://web.unep.org/emissionsgap/

WMO, World Meteorological Organisation - https://public.wmo.int/en

DMI om klimaet - http://www.dmi.dk/klima/

NASA's klimanyheder - https://www.nasa.gov/subject/3127/climate/

The Emissions Database for Global Atmospheric Research (EDGAR) - http://edgar.jrc.ec.europa.eu/

Climate News Network - http://climatenewsnetwork.net

Climate Code Red - http://www.climatecodered.org

Global Carbon Project - http://www.globalcarbonproject.org/carbonbudget/

Global Carbon Atlas - http://www.globalcarbonatlas.org

Center for Climate and Energy Solutions - https://www.c2es.org/

Tyndall Centre for Climate Change Research - http://www.tyndall.ac.uk/

EcoEquity - http://www.ecoequity.org/

Civil Society Equity Review - http://civilsocietyreview.org/

AfriCAN Climate - http://www.africanclimate.net/en

​The European CCS Demonstration Project Network - http://ccsnetwork.eu./

CCS Info - http://ccs-info.org/

Ingeniøren - https://ing.dk/miljo

Is og klimaovervågning i Arktis - http://polarportal.dk/forsiden/

Live Science - http://www.livescience.com/news

Science Daily - https://www.sciencedaily.com

Climate Central - http://www.climatecentral.org/news

Daily Climate - http://www.dailyclimate.org

The Guardian, Climate News - https://www.theguardian.com/environment/climate-change

NOAA Climate - https://www.climate.gov/news-features

Nature - http://www.nature.com/news/index.html

New Scientist - https://www.newscientist.com/subject/earth/